Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
CTI NPXO Series Orange Nitrile Gloves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Orange, powder free nitrile gloves feature textured finger tips with a soft feel.
| Tensile Strength | 14 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 25.4 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory,Industrial |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Orange |
| Length (English) | 10 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Series | NPX |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D 3578-95 Standards, MIL STD-105E, 21 CFR 177-2600 |
Halyard Health Sterling SG™ White Nitrile Exam Glove
Latex-free exam gloves with the protection, comfort, and sensitivity of a latex glove.
| Thickness (Metric) | 0.09 mm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Accelerator Free | No |
| Applications | Healthcare |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.09 mm |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Sempermed™ SemperCare™ Stretch Vinyl Gloves
Designed as a latex alternative for those at risk of becoming sensitive to natural rubber latex. Cream color and new resin are an upgrade from regular vinyl gloves.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 23 cm |
| Applications | Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Cream |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Vinyl |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.10 mm |
| Thickness (Metric) | 0.10 mm |
| Series | SemperCare™ |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | No Texture |
| AQL | 1.5 |
Bollé Safety Silium+ Safety Glasses
Silium+ safety glasses are comfortable, ultra-lightweight combining style, ergonomics and performances for extended use
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Color | Gunmetal |
| Frame Type | Half Frame |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Gunmetal |
| Material | Polycarbonate,TPR |
| Weight (English) | 0.74 oz. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Lens Coating | Scratch-resistant |
| No. per Pack | 1 Ea. |
| Certifications/Compliance | Exceed ANSI Z87.1-2003 High Velocity Impact standards. |
| Temple Style | Vented |
Bollé Safety Rush+ Small Safety Glasses
Rush+ small safety glasses offer slimmer design for narrower faces, ultra-sporty design with proper protection
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Rimless |
| Height (Metric) | 4.6 cm |
| Shape | Rectangular |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
| Width (English) | 3 in. |
| Material | Polycarbonate,TPR |
| Width (Metric) | 7.6 cm |
| Frame Color | Black |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate, TPR |
| Weight (English) | 0.95 oz. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 1.8 in. |
Bollé Safety Silium Safety Glasses
Silium safety glasses come with anti-scratch/anti-fog lenses and are built to combine technology, ergonomics and style.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Half Frame |
| Height (Metric) | 6 cm |
| Shape | Rectangular |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
| Width (English) | 2.75 in. |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 7 cm |
| Frame Color | Gray |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 2.38 in. |
Pyramex™ Ridgeline™ Bump Cap
Ridgeline™ Bump Cap provides stylish head protection from minor bumps and scalp lacerations.
| Dimensions (L x W x H) | 27.5 x 19.5 x 14 cm |
|---|---|
| Product Type | Bump Cap |
| Ventilated | Not Vented |
| Size | 6.5 to 8 |
| Suspension Type | 4-point glide lock suspension |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Shell: HDPE, Sweat Band: Polyester fabric, Polyurethane foam |
| For Use With (Application) | Where hardhats are not required, but some protection from minor bumps and scalp lacerations are needed |
| Head Style | Short Brim (Cap Style) |
| Weight (Metric) | 215 g |
| Size | Standard |
|---|
Moldex™ Pura-Fit™ Disposable Ear Plugs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Pura-Fit™ ear plugs are tapered and have a longer shape for easier insertion and grasping . Special foam is formulated for softness and comfort.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| CSA Z94.2 | Class AL |
| Noise Reduction Rating (NRR) | 33 dB |
| Plug Shape | Bullet |
| Size | Universal |
| Plug Material | Foam |
| ANSI S3.1974 | Yes |
| Metal Detectable | No |
| For Use With (Application) | Construction, Energy, Utilities, Manufacturing, Healthcare, Mining, Oil and Gas, Transportation, and Other Various Industries |
| Plug Color | Green |
| High Visibility | Yes |
Tians High Performance SMS Lab Coats
Low linting lab coats for use in critical and low particulate clean environments.
| Packaging Type | Neatly Folded, Cleanroom Packed |
|---|---|
| Cleanroom Class | Class 1000 (ISO 6) |
| Color | Blue |
| Certifications/Compliance | ASTM D751, ASTM D3787, ASTM D2582, ASTM E96-80 |
| Closure Type | Snaps |
Tians Standard-Weight Polypropylene Shoe Covers
35g/m2 fabric is lightweight, durable, and breathable
| Product Type | Controlled Environments Shoe Covers |
|---|---|
| Color | Sky Blue |
| Material | Polypropylene |
| Product Type | Eyewear |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2015, CSA Z94.3-2010 |
| Temple Style | Duoflex |
| Weight (Metric) | 51 g |
Tians Epic™ Shoe Cover with Conductive Strip
Low lint cleanroom shoe cover. Tians Epic™ Shoe Cover with Conductive Strip features latex based skid resistant bottom.
| Includes | Conductive strip across bottom, tail |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Product Type | Controlled Environments Shoe Covers |
| Color | Sky Blue |
| Packaging Quantity | 300/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Coating | Latex |
| For Use With (Application) | Used in cleanrooms |
| Sterility | Sterile |
| Weight (Metric) | 42 gsm |